Haber

Türkiye-Tayland Ekonomik ve Teknik İşbirliği Ortak Komitesi 4. Dönem Toplantısı Yapıldı

Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai, Türkiye ile işbirliği için birçok potansiyel olduğuna işaret ederek, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının bir an önce sonuçlandırılması gerektiğini söyledi.

Türkiye ile Tayland arasındaki son Karma Ekonomik Komite (KEK) toplantısı, “Ekonomik ve Teknik İşbirliği Ortak Komitesi Dördüncü Dönem Toplantısı” başlığı altında gerçekleştirildi.

İki ülke arasındaki mutabakat zaptı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Pramudwinai tarafından imzalandı.

Türk İşbirliği ve Bütünleşme Ajansı (TİKA) ile Tayland Uluslararası İşbirliği Ajansı (TİKA) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Son Karma Ekonomik Kurul toplantısının üzerinden 20 yıl geçtiğini hatırlatan Pramudwinai, bugün Türkiye-Tayland ilişkilerinin yeniden tesis edilmesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 65. ve 100. yıl dönümüne denk gelmesinden memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Türkiye ve Tayland’ın pek çok konuda hemfikir olduğunun altını çizen Pramudwinai, “Dünya mevcut zorluklarla yüzleşmeye devam edecek. Önümüzde salgın hastalıkların, iklim değişikliğinin ve jeopolitik çatışmaların arttığı öngörülemez bir gelecek var. Tedarik zinciri, ekonomienerji alanlarında güvensizliğe yol açacaktır” dedi.

Türkiye’nin Yeşil Uzlaşma Eylem Planı’nın sürdürülebilirlik konusundaki önemine işaret eden Pramudwinai, “Karşılıklı tarımsal ihracatımızı artırarak, helal ürünler ve belgelendirme konusunda iş birliği yaparak gıda güvenliği konusunda iş birliği yapabiliriz. Özel sektör aracılığıyla yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar konusunda da iş birliği yapabiliriz. enerji işbirliği yoluyla sektör Tayland, Türkiye için bir üretim merkezi olabilir dedi.

Pramudwinai, iki ülke arasındaki ticaretin serbest, verimli, sürdürülebilir ve istikrarlı olması gerektiğini vurguladı. sözünü kullandı.

haberdogansehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu