Ekonomi

‘Tesla boğası’ndan olumlu yapay zeka yorumu

Yapay zeka kaynaklı çip talebiyle gelir tahminini yükselten ve bu sayede 1 trilyon dolarlık bir değerlemeye yaklaşan Nvidia, ünlü yatırımcılardan olumlu geri dönüşler almaya devam ediyor.

Ark Investment CEO’su Cathie Wood, tweet’inde Nvidia’nın yapay zeka çağını güçlendirmeye devam edeceğini tahmin etti. Wood, şirketin “eğrinin ilerisinde fiyatlandırma” yaptığını kaydetti.

Nvidia yakaladığı yapay zeka rüzgarını yeni ürün tanıtımlarıyla sürdürmek istiyor. Pazartesi günü Nvidia CEO’su Jensen Huang, iki saatlik sunumunda teknoloji şirketlerinin ChatGPT gibi yapay zeka uygulamaları oluşturmasını kolaylaştıracak süper bilgisayar platformunu tanıttı.

Yapay zeka teknolojilerindeki gelişmelerle bilgisayar kodlamasına girme çıtasının önemli ölçüde düşeceğini tahmin eden Huang, “Yeni bilgisayar çağının dönüm noktasına geldik. Artık herkes programcı.”

Yapay zeka görevlerini yerine getiren çiplere olan yüksek talebi gerekçe gösteren Nvidia, geçtiğimiz hafta içinde bulunduğumuz çeyrek için analistlerin iddialarının üzerinde 4 milyar dolarlık satış geliri beklediğini açıkladı. Bu beklentinin ardından şirket, 1 trilyon dolara yaklaşan bir değerleme ile en pahalı çip üreticisi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu