Ekonomi

Kolombiya ile ticaret hacminde hedef 5 milyar dolar

İZMİR (İGFA) –Ticaret Bakanlığı’nın uzak ülkelere yönelik stratejisi kapsamında Türk ihracatçılar, 25 kişilik bir heyet ile Kolombiya’ya indi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği 2023 yılına çarpıcı bir dış ticaret ve pazarlama faaliyetleriyle başlayan Ege İhracatçı Birlikleri; Yılın ilk çeyreğini Güney Amerika ve ABD ile ticareti artırmanın anahtarı olarak gördüğü Kolombiya Ticaret Misyonu ile noktaladı.

BÜYÜKELÇİ SUN: “STA 5 MİLYAR DOLARLIK YOLCULUĞUNU HIZLANDIRACAK”

Türkiye’nin Kolombiya ile ticaretini geliştirmek konusunda çok istekli olduğunu söyleyen Türkiye’nin Kolombiya Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun, TC Ticaret Bakanlığı’nın 2023 yılı için ortaya koyduğu Amaçlı Pazarlar Stratejisi ile Uzak Ülkeler Stratejisi ile Kolombiya pazarının örtüştüğünü söyledi. iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

Büyükelçi Sun, Türkiye-Kolombiya ortasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması için Serbest Ticaret Anlaşması sürecinin hızlandırılması gerektiğine işaret ederek, “Türkiye’den dünya standartlarında üretim ve üretim yapan 25 firmanın gelmesi. Kolombiya’ya farklı sektörlerde ihracat yaparak, Türkiye ile Kolombiya arasındaki ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarıyor. isteğimizin en önemli göstergesi. Bu vesileyle, hedeflerimize ulaşmak için Kolombiya’nın bir an önce serbest ticaret anlaşması imzalamak için bir adım atmasını beklediğimizi paylaşmak isterim.”

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, 25 Türk firmasının Bogota’da 62 Kolombiyalı firma ile 220 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdiğini, Türk ve Kolombiyalı iş insanları olarak ikili arasındaki ticaret hacmini artırmak için ilk somut adımı attıklarını vurguladı. ülkeleri 5 milyar dolara çıkardı.

vakfikebir-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu