Haber

Japonya, Gazze’ye insani yardımın girebilmesi için İsrail’e saldırıları durdurma çağrısında bulundu

Japonya, Gazze Şeridi’ne insani yardımın girebilmesi için İsrail’i “saldırıları durdurmaya” davet etti.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Kamikawa Yoko, İsrail’in başkenti Tel Aviv’e yaptığı ziyarette İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile görüştü.

40 dakikalık görüşmede Bakan Kamikawa, Gazze Şeridi’ne insani yardımın girebilmesi için İsrail’den “saldırılarını durdurmasını” istedi.

Söz konusu krizde tarafların uluslararası hukuka uygun hareket etmesi gerektiğini belirten Kamikawa, rehinelerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Kamikawa, Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki ile yaptığı görüşmede, Japonya’nın Gazze Şeridi’ne 65 milyon dolarlık insani yardım göndereceğini duyurdu.

Görüşmede Japon Bakan, ülkesinin İsrail-Filistin krizinde “iki devletli çözüm kararlılığının değişmediğini” vurguladı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den gerçekleştirilen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 25’e yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail’in saldırılarında 3 bin 826’sı çocuk, 2 bin 405’i kadın olmak üzere 9 bin 227 Filistinli öldürüldü, en az 23 bin kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 144 Filistinliyi öldürdü.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi’ni hedef alan İsrail ordusu, El Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu, Kudüs’ün çevresini ve Filistin Kızılayı’na bağlı Endonezya hastanelerini bombaladı. tahliye.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 56 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

sincanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu