Ekonomi

EPDK Başkanı Yılmaz’dan “garanti bedeli” ile ilgili açıklama

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, afet bölgesinde yaşayan ve depremden etkilenen vatandaşların olağanüstü hal (OHAL) süresince garanti ücretini ödemeyeceklerine dair karar alındığını hatırlatarak, ” Aksi davranıp teminat talep eden depremzedelerimizi koruyor, gereksiz kırtasiyelerle abonelik sürecini yavaşlatıyor, depremzedelere ağır bedeller ödetiyoruz.” terimleri kullandı.

EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz hafta afet bölgesinde yaşayan ve depremden etkilenen vatandaşların olağanüstü hal süresince yeni elektrik ve doğalgaz abonelikleri yaparken güvenlik ücretini ödememesine karar verildiği hatırlatıldı. , ister deprem bölgesinde ikamet etmeye devam etsinler, ister başka bir şehirde ikamet etmeye başlasınlar.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yılmaz, garanti konusunda depremzedeleri zor durumda bırakmamak için kurum yetkililerinin elektrik ve doğal gaz, dağıtım ve gümrükçü firmalarla toplantılar yaparak gerekli uyarılarda bulunduğunu bildirdi. fiyat.

Ülkenin güçlü bir süreçten geçtiğini vurgulayan Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Asrın felaketinden sonra hem milletimiz hem de dairemiz büyük bir dayanışma örneği sergiledi. İnşallah yaraları birlikte ve çabuk saracağız. Firmaları da garanti bedeli konusunda çok net bir dille uyardık. Kimse zahmet etmesin. gereksiz kırtasiye ile depremzedelerimiz.Elektrik,doğalgaz hatta su faturaları taşınabilir.”Ekran görüntüsü bile yeterli olacaktır. Bu konudaki kararımızın net ve titizlikle uygulanmasını istiyoruz. OHAL süresince depremzedelerimiz depozito ödemeyecektir. Aksi davranıp depozito talep eden firmalar, gereksiz kırtasiyelerle abonelik sürecini yavaşlatıyor, depremzedelere ağır bedeller ödetiyor.”

EPDK tarafından alınan karar sonrasında, e-Devlet platformundan veya herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınan tarihi yerleşim (ikamet) belgeleri, valilik, kaymakamlık gibi idari birimlerden gelen yazılar, elektrik, su, doğalgaz, olağanüstü hal süresince, Aboneliklerine ilişkin faturaları veya faturaların taşınabilir ekran görüntüleri gibi belgelerle birlikte gösteren elektrik ve doğalgaz abonelerinden yeni abonelik işlemlerinde güvence bedeli alınmayacaktır.

Deprem öncesi afet bölgesinde yaklaşık 6 milyon elektrik ve 1 milyon 700 bin doğalgaz abonesi bulunurken, bu aboneler elektrik için en az 420 lira, doğalgaz için 1430 lira ödüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu