Haber

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Filistin Dışişleri Bakanı ile görüştü

PEKİN, 14 Haziran (Xinhua) — Çin Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Qin Gang, Salı günü Pekin’de Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki ile bir araya geldi.

Maliki, 13-16 Haziran tarihlerinde resmi bir ziyaret için Çin’de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a eşlik ediyor.

Qin, Abbas’ın bu yıl Çin’in ev sahipliği yaptığı ilk Arap devlet başkanı olduğunu ve bunun iki ülke arasındaki özel dostluğun ve Çin’in Filistin’in haklı davasına verdiği desteğin somut bir ifadesi olduğunu belirtti.

Bakan, ziyaret sırasında iki liderin ikili ilişkilerin gelecekteki gelişimini planlayacağına ve geleneksel dostluğu bir sonraki aşamaya taşıyacağına inandığını söyledi.

Çin’in Filistin halkının meşru ulusal haklarını geri kazanması mücadelesini her zaman kararlılıkla desteklediğini vurgulayan Qin, Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmelerini desteklemeye devam edeceklerini ve Filistin sorununun rasyonel bir bakış açısıyla çözümlenmesine katkı sağlayacaklarını ifade etti. .

Maliki ise Çin’in güvenilir ve saygın bir dost olduğunu, Çin Devlet Başkanı’nın Filistin sorununun çözümü için ortaya koyduğu önerileri takdirle karşıladıklarını söyledi.

Filistin’in tek Çin unsuruna bağımlı olduğunu belirten Maliki, Çin’in temel çıkarlarına yönelik bahislerde tabanlarını koruyacaklarını yineledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu