Ekonomi

‘Borç yok’ maddesiyle ilgili yeni karar

Taksitle ödenen borçlar için ‘borçsuz’ yazısı alınması kolaylaştırıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Tahsilatlara İlişkin Genel Tebliği”ne göre, vergi dairelerine olan borcu olan mükellefler zor buldukları takdirde taksitle ödeme talebinde bulunabilecekler. borçlarını ödemek için.

Borçlunun çok zor durumda olması ve diğer şartları taşıması halinde borç, 6183 sayılı İcra Usulü Hakkında Kanunun ilgili hükmü kapsamında belirlenen kurallar kapsamında taksitler halinde, tecil edilmek suretiyle ödenebilecektir. Amme Alacaklarının Tahsili.

YÜZDE 10 DURUMU

Talepleri kabul edilen borçlulara, borçlarının yüzde 10’unu taksitlendirmek şartıyla çeşitli nedenlerle ihtiyaç duydukları vergi borcunun bulunmadığına dair yazılar geliyor.

31 TEMMUZ’A KADAR UZATILDI

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ekonomik ve mali etkileri göz önünde bulundurularak, söz konusu yasa kapsamında ertelenen borçların yüzde 10’unun ödenmesi şartıyla borç bulunmadığına dair yazı düzenlenmesi uygulamasına geçildi. , 31 Temmuz’a kadar kaldırıldı.

Bu kapsamda ilgili kanuna göre borçları taksitle ödenenler, başka borçları yoksa borçlarının yüzde 10’unu taksitle ödemeden ‘borçsuz’ yazısı alabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu