Ekonomi

ATB Şubat eyalet endeksini açıkladı

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Şubat ayı “Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyveler Endeksi”ni açıkladı. 2023 yılı Şubat ayında Antalya marketlerinde işlenen domates, sebze ve meyvelerin işlem ölçüleri ve fiyatlarına ilişkin endeks değerleri bir önceki aya ve bir önceki yılın aynı ayına göre değişti.

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Şubat ayı “Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyveler Endeksi”ni açıkladı. Şubat ayında işlem gören domatesin ölçü endeksi aylık yüzde 36,63 azalırken, fiyat endeksi yüzde 43,43 arttı. Zerzevat ölçü endeksi yüzde 24,56 azalırken, fiyat endeksi yüzde 39,37 arttı. Meyve ölçü endeksi yüzde 2,70 azalırken, fiyat endeksi yüzde 9,70 arttı.

Şubat ayı endeksleri bir önceki aya (aylık) göre domateste yüzde 36,63, sebzede yüzde 24,56 ve meyvede yüzde 2,70 azaldı. Ölçme endeksleri bir önceki yılın (yıllık) aynı ayına göre domateste yüzde 26,13, sebzede yüzde 8,93 ve meyvede yüzde 11,92 azaldı. Şubat ayı endekslerindeki yıllık değişimler; domates, sebze ve meyveler için son 8 yılın ortalamaları. Yıllık fiyat endekslerindeki değişimler meyvede 8 yılın rekoru olurken, domates ve sebzede geçen yıldan sonra en yüksek artış olarak yansıdı.

Miktar azaldı, fiyat arttı

Şubat ayında domates fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 109,87 oldu. Ebattaki yüzde 26,13’lük küçülme, fiyattaki yüksek artışın ana nedenlerinden biri oldu. Sebze fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 87,18 olurken, sebzelerin yıllık ölçü endeksindeki yüzde 8,93’lük düşüş fiyat artışında önemli rol oynadı. Meyve fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 120,72 ile rekor seviyede gerçekleşirken, meyvede yıllık işlem ölçü düşüşünün yüzde 11,92 olması bu artışta değerli rol oynadı.

Aylık büyüklük ve fiyat endekslerindeki değişimler Şubat ayında domateste son 5 yılın en düşük ikinci, en yüksek üçüncü domates fiyatı oldu. Bir önceki aya göre (aylık), domates işleme tedbir endeksi şubat ayında yüzde 36,63 azalırken, işlem fiyat endeksi aylık yüzde 43,43 arttı. Şubat ayında bir önceki aya (aylık) göre sebze işlem ölçü endeksi yüzde 24,56 azalırken, işlem fiyat endeksi aylık yüzde 39,37 arttı. Son 5 yılın şubat aylarına bakıldığında sebze ölçü endeksi rekor düşüş yaşarken, fiyat endeksi rekor düzeyde arttı.

Şubat ayında bir önceki aya (aylık) göre meyve işleme tedbir endeksi yüzde 2,70 azalırken, işleme fiyat endeksi yüzde 9,70 arttı. Son 5 yılın Şubat ayları dikkate alındığında meyve iriliği ve fiyat endekslerinde aylık değişimler ortalama düzeyde olmuştur. – ANTALYA

haber-ipekyolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu