Haber

Anayasa Mahkemesi’nden ‘dezenformasyon’ kararı: 5 unsur açıklanacak

Anayasa Mahkemesi önceki gün “kamuoyunu yanıltıcı bilgileri kamuya yaymak” suçuna hapis cezası öngören düzenlemeyi görüştü. Anayasa Mahkemesi, “dezenformasyon kanunu” olarak bilinen düzenlemenin iptali talebini oy çokluğuyla reddetti.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, raportörün “iptal edilmesi gerektiği” görüşüne rağmen başvuruyu reddeden Anayasa Mahkemesi’nin, ilk etapta maddeyi iptal etme eğiliminde olduğu ancak daha sonra “ret kararının” takip edilmesine karar verildiği ortaya çıktı. yorumlu” formülü.

İptal talebini 6’ya karşı 8 oyla reddeden Yargıtay’ın, gerekçeli kararında savcılık ve mahkemeler açısından bağlayıcı yorumda bulunacağı bildirildi. Buna göre gerekçeli kararda, maddede sayılan beş unsurun tamamının mevcut olması durumunda suçun oluşacağı açıkça belirtilecektir.

Dezenformasyon Kanunu tartışılırken, bir suçun oluşabilmesi için yönetmelikte sıralanan beş unsurun da sağlanması gerektiği iktidar makamları tarafından açıklandı. Fakat pratikte buna uyulmadı. T24 Yazarı Şardan da geçen hafta tek bir gerekçeyle tutuklandı.

Yönetmeliğe göre; “Kamu huzurunu bozacak şekilde, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı hakkında gerçek dışı bilgileri kamuoyuna yayan” yalnızca “kaygı, korku veya endişe yaratmak” saikiyle kamuya açıklayan kişi, Halk arasında panik”, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” deniyor. Anayasa Mahkemesi de gerekçeli kararında bu beş unsuru işaret edecek ve hepsinin geçerli olması halinde suçun oluşabileceğini açıkça yazacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu